Kapalı tohumlular sınıfına dahil olan avokado (Persea americana), defnegiller familyasına aittir ve yaprak döken bir ağacın meyvesinin ismi olarak adlandırılır. Dünyada birçok ülkede yetişebilme özelliğine sahiptir. Avokado yarı tropikal iklim bitkisi olmasına karşın, subtropik iklim meyvelerinin yetiştirilebildiği bölgelerde de güvenle yetiştirilebilir.

Avokadonun kendine has bir tadı ve yüksek bir besin değeri bulunmaktadır. Bu özelliklerinin oluşmasında yağının büyük bir rolü vardır. A, B, C, D, E ve K vitaminleri ile Fe, Mg, P, S ve Cu gibi çeşitli mineralleri de içermektedir.

Yetiştiriciliği eski yıllara kadar dayanmaktadır. Buna en iyi örnek bu meyvenin Meksika’da M.Ö. 500’lü yılların başlarında bile yetiştirilmiş olmasıdır. Günümüzde ise Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika’da ortaya çıkmış ülkemizde ise ilk defa Akdeniz Bölgesi ile Doğu Karadeniz Bölgesinde yetiştirilmiştir.

Yapılan çalışmalar neticesinde Fuerte, Hass, Bacon ve Zutano türlerinin Antalya- Alanya koşullarına adapte oldukları belirtilerek ticari yönden yetiştiriciliğinin yapılabileceği belirtilmiştir.

Avokado meyvesinde yer alan kendine özgü yağı ile kozmetik ürün üretiminde de sık sık tercih edilmektedir. Özellikle yüz bakım ve saç bakım kremleri, el losyonları, sabun şeklinde kozmetik ürünlerinde yoğun Şekilde kullanılmaktadır.

Avokado Meyvesi Faydaları

Avokado içeriğinde bulundurduğu yüksek seviyedeki potasyum ile kas aktivitesini düzenler ve vücudu kardiyovasküler rahatsızlıklardan korur.

Güçlü bir antioksidan olan Avokado anti-kanserojen etki gösteren glutatyon ihtiva eder.

Avokadoda yüksek düzeyde antioksidan bulunmaktadır. Bununla birlikte A, B, E vitaminlerini ihtiva etmesi nedeniyle kalp sağlığı için faydalıdır.

Lipit içeriğinin, kolesterol, trigliserit ve kötü kolesterol seviyelerini düşürücü etkisinin yanında şekeri dengeleyici etkisi de vardır.

İleri yaşlarda deride ve gözde oluşan bozulmalara karşı avokadoda bulunan lutein göz hastalıklarından, zeksantin bileşikleride deri hastalıklarının önlenmesinde etkilidir.

Özofagus ve kolon kanseri gibi hastalıklar üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Anemi hastalığı üzerinde iyileştirici ve önleyici özelliği vardır.

Avokadonun farklı kısımları (meyve, tohum, yaprak) ile yapılan araştırmalarda, hücre yenilenmesi, böbrek, kalp ve kas sağlığına önemli katkıları olduğu belirtilmiştir.

Mineral bakımından zengin olan avokado kemik, kas ve hücre gelişimi için destekleyicidir.

  • Anti-diyare etkilidir.
  • Tansiyon düşürücüdür.
  • Yaprakları çay olarak kullanılırsa böbrek taşı düşürücü etkisi vardır.

Uyarı!

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Leave a comment