Gece sefası, altıncık, ölü çiçeği, tıbbi nergis, tıbbi öküzgözü de denilmektedir. Çiçekleri kullanılmaktadır.

Buğdaygillerden (Poaceae) bir bitkidir. İlkbahar ve sonbahar aylarında toplanarak, kurutma işlemi yapılır, bu işlemlerin sonucunda beyaz ve sarı renklerin karışımından oluşan kökleri kullanım için sunulur. Bitkinin köklerinde triticin, uçucu yağ, müsilaj ve potasyum bulunması tıbbi ve aromatik olarak özellikle kök kısımlarının kullanılmasını sağlamaktadır.

Ayrık Otu Faydaları

Elytrigia repens L, (daha çok bilinen adıyla “ak çimot” veya “ak çimot çimotu” olarak bilinir) birçok faydaları olan bir bitkidir. Fitoterapi alanında kullanımı özellikle cildi ve tırnakları güçlendirir, saç dökülmesini önler ve diğer saç ve cilt sorunlarına çözüm olabilir. Ayrıca, ülser, gastrit, kabızlık ve diğer mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir. İçerdiği flavonoidler, tanenler ve polisakkaritler sebebiyle anti-enflamatuar etkisi vardır.

Ayrıca, Elytrigia repens L, diyabet, hipertansiyon, kolestrol yüksekliği, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları gibi diğer sağlık sorunlarına karşı etkilidir. Ancak, doktorunuzla konuşmadan önce kullanmanız önerilmez ve aşırı kullanımda yan etkileri olabilir.

Ayrık otu, çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilir. Özellikle, anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir ve bu nedenle, ağrı ve iltihapla mücadele etmekte faydalı olabilir. Ayrıca, antioksidan özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir ve bu nedenle, vücudun serbest radikallerle mücadele etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve mide-bağırsak sağlığını desteklemekte faydalı olabilir. Bu yararların hepsi laboratuvar ve hayvan deneylerinde gösterilmiştir, ancak insanlar üzerinde yapılan deneyler ihtiyac duyulmaktadır.

Leave a comment