Biberiye (Rosmarinus officinalis L.) çok güçlü bir antioksidan aktiviteye sahiptir ve yapısındaki uçucu yağdan kaynaklanan hoşa giden aromasından dolayı, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde gıdalarda oldukça yaygın olarak kullanılan önemli bir baharattır. Biberiye aynı zamanda Akdeniz ülkelerinde doğal olarak yetişen veya kolayca kültürü yapılan bir aromatik bitkidir.

Biberiyenin familyası Ballıbabagiller (lamiaceae), cinsi ise rosemarinus‟ dur. Biberiye, yaz kış yeşil kalan çok yıllık bir bitki olup doğal olarak yetiştirilebilen bir bitkidir.

Biberiye, halk arasında hasalban, kuşdili, urum çiçeği, beyaz püren ve pürem gibi adlarla da bilinmektedir.

Biberiye güçlü antioksidan etkisinden, ticari olarak bulunabilirliğinden ve kolayca elde edilebilirliğinden dolayı son zamanlarda çok fazla tercih edilen doğal antioksidanların başında gelmektedir.

Biberiye Faydaları

Eski zamanlarda biberiye anma ve bağlılığı temsil ettiğine inanıldığı için aşkın ve sadakatin sembolü olarak, düğün ve cenaze törenlerinde, ritüellerde sıklıkla kullanılmıştır. Hatta hafızayı kuvvetlendirdiğini düşündüğü için âlimler sınava girecekleri zaman biberiyeyi rozet olarak takmışlardır. Günümüzde de biberiyenin bu özelliğinden dolayı nörolojik ve sinirsel sorunları olan hastalara, Alzheimer ve Demans hastalarına kullanmaları için tavsiye edilmektedir. Geleneksel ağrı kesici ve iltihap gidericidir. Yine eski zamanlarda biberiye antimikrobiyal olduğu için mahkemelerde hâkimler hapishanedeki suçlulardan mikrop kapmamak için kapının kenarlarına biberiye asarlar ve aynı zamanda tütsü olarak yakıldığı bilinmektedir. Temizliğinden şüphe edilen yerlere gidildiğinde bir bohçaya biberiye konulup arada koklandığı söylenmektedir.

 • Biberiye, hafızayı ve bilişsel işlevi iyileştirebilir.
 • Biberiye, ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Biberiye dolaşımı iyileştirebilir ve kan akışını artırabilir.
 • Biberiye, vücudu detoksifiye etmeye ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Biberiye bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.
 • Biberiye, sindirimi iyileştirmeye ve gastrointestinal rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.
 • Biberiye stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Biberiye, sağlıklı cilt ve saçı teşvik etmeye yardımcı olabilir.
 • Biberiye kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir.
 • Biberiye, yaşlılarda bilişsel işlevi ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir.

Eski Yunan ve Romalılar döneminde biberiye, mutfaklarda baharat olarak kullanılmasının yanında tedavi amaçlı da kullanılmıştır. Antik çağlardan beri hafızayı artırıcı etkisi olduğuna inanılan biberiye, Eski Yunanlılar tarafından hafızayı güçlendirmek ve konsantrasyonu artırmak için de kullanılmıştır. Hafif uyarıcı özellikleri nedeniyle de çeşitli halk ilaçlarının bileşimine katıldığı bilinen biberiyenin, İkinci Dünya Savaşı sırasında mikrobik hastalıkların bulaşmasını engellemek için ve hastalıkları tedavi etmek için kurutulmuş halde dallarının yakıldığı belirtilmektedir. Yine 15. yüzyılda insanların veba salgınından korunmak için biberiye kullandığı da söylenmektedir.

Biberiye, içerdiği karnosol, karnosik asit, betulinik ve ursolik asit gibi bileşenler sayesinde antikanserojen, antioksidan ve anti-HIV aktivite göstermektedir.

Biberiye ekstraktı kullanımının tek başına veya antibiyotik tedavisi ile birlikte kullanımı patojen bakteri ve fungusların kontrolünde etkilidir.

Alkole bağlı karaciğer dokusunda meydana gelen hasarın azalmasında ve karaciğer hastalıklarında tedaviye yardımcı ve önleyici özelliği vardır.

 • Safra arttırıcı özelliğinden dolayı; hazımsızlığa, sindirim bozukluğuna, ve safra taşının düşürülmesine yardımcıdır.
 • Kabızı giderir.
 • İdrar söktürücü ve gaz gidericidir.
 • İştah açıcıdır.
 • Strese bağlı saç dökülmesinde önleyici ve saçları kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Vücut direncini artırır ve uyarıcı etkisi vardır.
 • Yumurtalık kanseri kemoterapisine yardımcı olarak biberiye ekstratı kullanılmaktadır.

Uyarı!

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Not: Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanların kullanması sakıncalıdır.

Leave a comment