Passifloraceae (Çarkıfelekgiller) familyasından olan bu bitkinin kurutulmuş toprak üstü kısımları kullanılmaktadır.

Türkiye ve bölgesel olarak geniş bir yayılımı olan Çarkıfelek Çiçeği, tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişir. Bu bitki, yaprakları, çiçekleri ve meyveleri ile tanınır. Çiçekleri, beyaz, mor veya pembe renkte olabilir ve çok büyük ve gösterişlidir. Meyveleri, küçük, koyu renkli ve etli olabilir.

Çarkıfelek Çiçeği Faydaları

Çarkıfelek Çiçeği, uzun yıllardır, çeşitli sağlık yararları ile ilgili olarak kullanılmıştır. Özellikle, rahatlatıcı ve uyku arttırıcı özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir ve bu nedenle, ağrı ve iltihapla mücadele etmekte faydalı olabilir. Ayrıca, antioksidan özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir ve bu nedenle, vücudun serbest radikallerle mücadele etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve mide-bağırsak sağlığını desteklemekte faydalı olabilir. Bu yararların hepsi laboratuvar ve hayvan deneylerinde gösterilmiştir, ancak insanlar üzerinde yapılan deneyler ihtiyac duyulmaktadır.

  1. Sedatif etkisi: Çarkıfelek çiçeği, rahatlatıcı etkisi nedeniyle uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılır.
  2. Anksiyete azaltma: Çiçekte bulunan flavonoidler, anksiyete düzeylerini azaltmada etkilidir.
  3. Ağrı kesici etkisi: Çarkıfelek çiçeği, ağrı kesici etkisi nedeniyle migren, menstrual ağrılar, fibromiyalji gibi ağrılı durumların tedavisinde kullanılır.
  4. Anti-inflamatuar etkisi: Çiçekte bulunan bileşenler, inflamasyonu azaltmada ve enflamatuar hastalıkların tedavisinde etkilidir.
  5. Kardiyovasküler sağlık: Çarkıfelek çiçeği, kalp sağlığını koruma ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde etkilidir.
  6. Anti-kancer etkisi: Çiçekte bulunan bileşenler, hücre büyümesini yavaşlatmakta ve bazı kanser türlerinin tedavisinde etkilidir.

Leave a comment