Ranunculaceae (Düğünçiçeğigiller) familyasından olan bitki, Cöcce, Cörek Otu, Karaca, Karaca Occanı, Karaot, Karacaotu, Karamuk, Otçam, Sehniz gibi diğer isimleri ile de anılır ve bitkinin tohum kısımları kullanılmaktadır.

Çörekotu tohumu, epeyce sert bir tohum olmasına rağmen genel olarak yapılandan farklı olarak öğütülmeden kullanılır. Ortadoğu’da satılan bazı tohum karışımlarında, örneğin panch phoron’da çörekotu bütün halde bazen kavrulmuş olarak bulunur (Hill, 2019). Çörek otunun birçok türü vardır. Ülkemizde 10’a yakın türü yetişmektedir. Bazıları zehirli, bazıları ise bahçelerde çiçek olarak bulunur. Tarımı yapılan bu bitkinin tohumları haşhaş kapsüllerine benzer kapsüllerin içindedir.

Çörek Otu Faydaları

Çörek otu (Nigella sativa L), çok yıllık bir bitkidir ve genellikle taze veya kurutulmuş olarak yemeğe veya içeceklere katılır. Çörek otu, çok sayıda sağlık faydasına sahiptir ve özellikle Türk ve Orta Doğu mutfaklarında sıklıkla kullanılır. Aşağıda çörek otunun bazı potansiyel sağlık faydalarından bahsedeceğiz:

  1. Anti-inflamatuar etkisi: Çörek otu, anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir ve bu nedenle romatizmal hastalıklara karşı etkilidir. Ayrıca, çörek otu içeriğindeki maddeler nedeniyle, yaralanmalar, ödem, ağrı ve iltihaplanmaya karşı etkilidir.
  2. Anti-kanserojen etkisi: Çörek otu, anti-kanserojen özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir ve bu nedenle kansere karşı etkilidir. Çörek otu, içeriğindeki maddeler nedeniyle hücrelerin bölünmesini yavaşlatır ve böylece kanser hücrelerinin gelişimini önler.
  3. Kardiyovasküler sağlık: Çörek otu, içeriğindeki maddeler nedeniyle kalp sağlığını koruma amacıyla tavsiye edilir. Çörek otu, kolesterol seviyelerini düşürür ve bu nedenle kalp sağlığını koruma amacıyla tavsiye edilir.
  4. Bağışıklık sistemi: Çörek otu, içeriğindeki maddeler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu nedenle enfeksiyonlara karşı koruma amacıyla tavsiye edilir.
  5. Mide sağlığı: Çörek otu, içeriğindeki maddeler nedeniyle mide sağlığını koruma amacıyla tavsiye edilir. Çörek otu, mide asit seviyesini dengeler ve mide ülseri oluşumunu önler.

Leave a comment