Asteraceae (Papatyagiller) familyasından olan bitki, Yabani enginar, Eşek Dikeni, Meryemana Dikeni, Akkız, Kengel, Kıbbun isimleri ile de bilinir ve kurutulmuş olgun meyve kısımları kullanılır.

Tarlalarda yetişen, ince ve çengelli bir görünüm arz eden bir bitkidir. Yaş iken güzel kokuludur, kuruyunca bu özelliğini yitirir. Anadolu’da çok yaygındır ve en önemli etken maddesi silimarindir. Silimarin içeren standardize ekstreleri ve tendürleri tedavide kullanılır.

Deve dikeni (Silybum marianum L), bir tür bitki olup, genellikle Akdeniz ve Avrupa’da yetişir. Bitki, boylu bir bitkidir ve yaprakları beyaz lekeli olarak tanımlanır. Bitkide yaprakların arkasındaki beyaz lekeler, flavonoidler olan silymarin bileşenlerinden kaynaklanır. Bu bileşenler, bitkiye özellikle karaciğer sağlığı için faydalı olduğu düşünülen özellikler kazandırmıştır.

Deve Dikeni Faydaları

Deve dikeni, karaciğer sağlığını desteklemek için yaygın olarak kullanılır. Karaciğer sağlığının önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir. Ayrıca, karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlar ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder. Deve dikeni ayrıca, karaciğer hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir. Özellikle alkolik karaciğer hastalığı, karaciğer rahatsızlıklarına bağlı olarak oluşan karaciğer hassasiyeti ve karaciğer tümörlerinde kullanılabilir.

Deve dikeni ayrıca, diğer sağlık faydalarını da sağlar. Örneğin, kolesterol düzeylerini düşürür, kan şekerini dengeler, anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatır.

Deve dikeni, genellikle kapsül, tablet veya toz şeklinde satılır. Bitki, özellikle karaciğer sağlığı için tavsiye edilir ancak daha geniş sağlık faydaları için de kullanılabilir. Ancak, deve dikeni almadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir, çünkü bazı durumlarda yan etkiler veya ilaç etkileşimleri oluşabilir.

Leave a comment