Funda, Ericaceae (Fundagiller) familyasından olup yaprak dökmeyen çalılardır. Diğer isimleri; Süpürgeotu, Süpürgeçalısı, Buruyere’dir. Kırmızıdan pembeye uzanan çiçekleri ve karşıt kıvrımlı iğne kenarları içe dönük ve çok kısa yaprak saplarına sahiptir. Çiçekler salkımlar boyunca kümeler halindedir. Kışın soğuk havaya maruz kalmaları, yapraklarında bronz, sarı, kırmızımsı veya gümüşi bir renk oluşturur. Çoğu fundalığın kompakt veya cüce boyutu, bitki boyunca hava sirkülasyonu miktarını sınırlamaya yardımcı olur ve kendi mikro iklimini yaratır, böylece bitki daha uzun, daha açık dallı bir bitki kadar soğuğa karşı savunmasız değildir.

Erica L. cinsi çoğunluğu Himalayalar, Yeni Gine ve Güney Afrika’da yayılış gösteren, dünyada 100 cins ve 3000 türü kapsayan Ericaceae familyası içerisinde yer almaktadır. Bu familya Türkiye’de 12 cins ve 30 tür ile temsil edilmektedir. Yurdumuzda sahillere yakın makiliklerin çoğunu Ericaceae familyasına ait oluşturmaktadır.

Funda Çiçeği Faydaları

Ülkemizde Erica türlerinin çiçekli ve yapraklı dalları Funda Çiçeği adıyla bilinir ve halk arasında, özellikle bu kısımlarından hazırlanan çay, idrar yolları antiseptiği, idrar söktürücü ve kabız etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

İspanyada Funda Çiçeği yara tedavisinde halk arasında kullanılmaktadır. Ülkemizde yapılan bazı araştırmalarda Funca Çiçeğinin antiülser ve antimikrobiyal özelliği olduğu ortaya konmuştur.

Leave a comment