Oğul otu (Melissa officinalis)ismini yunancada bal arısı anlamına gelen “Melitto” kelimesinden aldığından balın ya da arının anlamına gelmektedir. Bitkinin çiçekleri arılar için çok çekicidir ayrıca yüksek kalitede ballar büyük oranda oğul otu çiçeklerinin bulunduğu bölgelerde yapılmaktadır.

Halk arasında limon otu, oğul otu ve melisa olarakta bilinmektedir.

Oğul Otu – Melisa Faydaları

Melisa bitkisine kendine özgü kokusunu veren içeriğindeki uçucu yağlarıdır. Melisa uçucu yağı antiviral, antibakteriyel ve antispazmodik etkilerine sahiptir.

Geleneksel olarak halk hekimliğinde Oğul otu kullanımı en az 2000 yıl öncesine dayanmaktadır.

Melisa Çayı Uykusuzluk, migren, ateş, baş ağrısı, mide rahatsızlıkları, histeri, gastrik, kronik bronşiyal diş ağrısı, sinirsel yetmezlik, kulak ağrısı, yüksek tansiyon ve hazımsızlık için kullanılmaktadır.

Melisanın uçucu yağı aroma terapide depresyon, rahatlama, melankoli ve sinir gerginliğinin giderilmesi için kullanılmaktadır. Sakinleştirici özelliğinin yanında hafıza gücünü kuvvetlendirici etkisi de bulunmaktadır.

Melisa yağı romatizma ve sinir ağrıları, böcek ısırmaları sokmaları, yaralar ve şişkinlik rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Melisa yaprakları mide kuvvetlendirici, yatıştırıcı, sinir sisteminde gerginlik düzenleyici ve geleneksel tıpta kalp rahatsızlığının tedavisinde, Alzheimer hastalığının azaltılmasında kullanılmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, melisanin uçucu yağı, kanserden korunmak veya kanseri iyileştirmek için antimikrobiyal ve antitümümöral ajan olarak yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

  • Stresi ve kaygıyı azaltır.
  • Uyku düzenine yardımcı olur.
  • Beynin fonksiyonlarını artırarak hafızayı güçlendirir.
  • Uçuk tedavisinde kullanılır.
  • Çay halinde tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır.
  • Adet öncesi sendromunu (PMS) ve adet kramplarını hafifletir. 

Uyarı!

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır. 

Leave a comment