İnsan vücudunda meydana gelen ağrı ve sorunların mekanik nedenlerden kaynaklanabileceğini, düzeltmek için bu mekanik nedenlerin tespit ve tedavi edilmesi gerektiğini savunur. Bu yöntemde esnetme, masaj ve manipülasyon gibi yöntemler kullanılarak sorunlar tedavi edilmeye çalışılır.

Osteopatik terapi kas-iskelet sistemi ağrısını azaltır, lenfatik ve venöz drenajı iyileştirir, solunum mekaniğini iyileştirir, homeostazisi destekler ve fonksiyonları en uygun hale getirir.

Parietal, visseral ve kraniyal olmak üzere üç şekilde uygulanır. Parietal osteopati, kas iskelet siteminden kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarının tedavisi için kullanılır. Visseral osteopati; sindirim, solunum, üreme, dolaşım sistemleri gibi visseral organların sorunlarını tedavi eder ve bu yapıların neden olduğu belirtileri ortadan kaldırmaya çalışır. Kranial osteopati ise hassas ve hafif dokunuşlarla stresin baş ve tüm vücutta oluşturduğu gerginliği tedavi eder.

Kanama, antikoagülan kullanımı, septik artrit, osteomiyelit, tümör, akut psikoz, kemik tüberkülozu gibi hastalıklar uygulanmayacak durumlardır.

Leave a comment