Refleksoloji Nedir – Hangi Hastalıkların Tedavisinde Etkilidir?

13 Haziran 2022
122
Views

Antik çağlardan beri toplumlar tarafından kullanılan refleksoloji halen birçok ülkede çeşitli hastalıkların tedavisinde veya modern tedavileri desteklemek amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. El, ayak tabanı ve kulakların insan vücudunun tüm bir aynası olduğu ve organların bu bölgelerde karşılıklarının olduğu kanısı vardır. Bu yöntemde bu bölgelerde ilgili organların refleks noktalarına herhangi bir ilaç, malzeme, losyon kullanılmadan sadece basınç uygulanarak hastalıklar tedavi edilmeye çalışılır.

Organlara karşılık gelen refleks noktalarına basınç uygulanması ile periferik ve santral sinir sisteminin uyarılması sonucunda çeşitli nörofizyolojik mekanizmalarla ilgili organda rahatlama, gevşeme meydana geldiği savunulur.

Sağlık Bakanlığı’nın Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ile ilgili yönetmenliğine göre; İrritabl Barsak Sendromu, stress, anksiyete, kas-iskelet sistemi mekanik ağrıları, organik olmayan baş ağrıları, organik olmayan uyku bozuklukları, doğum ağrılarının azaltılması gibi bazı hastalık ve durumlarda uygulanabilmektedir.

Gut artriti, kontrolsüz hipertansiyon, derin ven trombozu, akut cerrahi durumlar, kalp krizi, böbrek taşları gibi bazı durumlarda uygulanmamalıdır.

Makale Kategorileri:
Alternatif Tıp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir