Daha yaygın olarak spirulina olarak bilinen Arthrospira platensis türü alg Cyanabacreria filumunda yer alan bir prokaryotik bakteridir. Bu alg türü kloroplastı olmadan fotosentez yapabilmektedirler.

Spirulina içerdiği protein, vitaminler, u-karoten, ?-linolenik asit ve esansiyel yağ asitler sayesinde antioksidanca zengin değerli bir besin kaynağı olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda yüksek protein içeriğinden dolayı da oldukça önem kazanmıştır.

Spirulina, içerdiği besinlerin büyük çeşitliliği ve konsantrasyonu nedeniyle popular olan ve süper gıda olarak kabul gören mavi-yeşil algdir. Spirulina, dünya çapında bir gıda takviyesi olarak veya fonksiyonel gıdalar ve içecek kompozisyonlarında aktif bir bileşen olarak pazarlanmaktadır. Spirulinanın sağlık faydaları Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Okyanusya’nın bazı bölgelerindeki kabul görmüştür.

Spirulina’nın üretimi özellikle Meksika, ABD, Hindistan, Tayland, İsrail ve Avusturalya gibi birçok ülkede yapılmaktadır.

Son zamanlarda içerdiği bu bileşenler ve kolay üretilebilirliği nedeniyle spirulinanın gıda katkı maddeleri ve takviye edici gıdalarda etken madde olarak kullanımı yaygınlaşmıştır. Özellikle de sağlık üzerine yapılan çalışmalar spirulina’nın antiviral, antikanser, antidiyabetik, antibiotik, antioksidan, prebiyotik ve bağışıklık sistemi güçlendirici etkisini ortaya koymuştur. Yapılan çalışmada spirulinaın antioksidan içeriğinin yüksek olduğunu raporlamıştır.

Taksonomi olarak plantesis türü olduğu için kendine özgü sarmal şekile sahiptir. Heliks yapı oluştururlar özellikle azot fiksikasyonu için heterosist hücre bulundurmazlar. Yapısal olarak hücrelerin çapları 6-12 um, filament uzunlukları 200 – 300 um, heliks çapı ise 30 -70 um arasındadır.

Spiriluna Faydaları

Spiriluna, çok çeşitli sağlık yararları sunan doğal bir takviyedir. ve en dikkate değer faydalarından bazıları şunlardır:

  1. Bağışıklık Sistemi İşlevini Artırır

Bağışıklık sistemini desteklemeye ve güçlendirmeye yardımcı olan besinlerle doludur. Bu, hastalanmaktan kaçınmak istiyorsanız mükemmel bir fayda sağlar.

  1. Sağlıklı Sindirimi Destekler

Sağlıklı sindirimi desteklemeye yardımcı olan çeşitli enzimler ve probiyotikler içerir. Bu şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

  1. Beyin Sağlığını Destekler

Beyin sağlığını desteklediği bilinen omega-3 yağ asitlerini içerir. Bu, bilişsel işlevinizi ve hafızanızı geliştirmek istiyorsanız harika bir fayda sağlar.

  1. Enflamasyonu Azaltır

Vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek iltihap önleyici bileşikler içerir. Bu, artrit ve eklem ağrısı gibi durumlarla ilişkili ağrı ve sertliğin giderilmesine yardımcı olabilir.

  1. Kalp Sağlığını Destekler

Kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olan antioksidanlar ve bitkisel besinler içerir. Bu, kalp hastalığı riskinizi azaltmak istiyorsanız, harika bir fayda sağlar.

  1. Enerji Düzeylerini Artırır

Doğal bir enerji artışı arıyorsanız, almanız için harika bir ektir. Spiriluna’daki besinler metabolizmanızı artırmanıza ve genel enerji seviyenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

  1. Sağlıklı Cildi Teşvik Eder

Sağlıklı cilt için gerekli olan çeşitli besinleri içerir. Bu, A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra omega-3 yağ asitlerini içerir.

  1. Kilo Kaybını Destekler

Metabolizmanızı artırmaya ve genel enerji seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olarak kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilir. Kilo vermek istiyorsanız harika bir fayda sağlar.

  1. Genel Sağlığı İyileştirir

Genel sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız almanız gereken harika bir ektir. Spiriluna’daki besinler, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve kardiyovasküler sistem dahil olmak üzere vücuttaki çeşitli farklı sistemleri desteklemeye yardımcı olabilir.

Uyarı!

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır. 

Leave a comment